| ⇦ |
| ⇨ |
Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹. The internal energy of vaporisation of water at 100⁰C (in kJ mol⁻¹) is
Options
(a) 37.56
(b) -43.76
(c) 43.76
(d) 40.66
Correct Answer:
37.56
Explanation:
ΔvapH⁰ = 40.66 kJ mol⁻¹,
T = 100 + 273 = 373K,
ΔE = ? , ΔH = ΔE + Δn(g)RT ⇒
ΔE = ΔH – Δn(g) RT,
Δn(g) = number of gaseous moles of products – number of gaseous moles of reactants, H₂O(l) ⇌ H₂O(g), Δn(g) = 1 – 0 = 1, ΔE = ΔH -RT , ΔE = ( 40.66 X 10³) – (8.314 X 373), ΔE = 37559 J/mol or 37.56 kJ/mol.
Related Questions: - If 0.189g of chlorine containing organic compound gave 0.287g of silver chloride
- The conductivity of strong electrolyte
- The action of nitrous acid on an aliphatic primary amine,gives
- In Cr₂O₇²⁻ the oxidation numbers are
- Which of the following is used in refrigerant
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If 0.189g of chlorine containing organic compound gave 0.287g of silver chloride
- The conductivity of strong electrolyte
- The action of nitrous acid on an aliphatic primary amine,gives
- In Cr₂O₇²⁻ the oxidation numbers are
- Which of the following is used in refrigerant
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply