Monochromatic radiation emitted when electron on hydrogen atom

Monochromatic Radiation Emitted When Electron On Hydrogen Atom Jumps From Physics Question

Monochromatic radiation emitted when electron on hydrogen atom jumps from first excited to the ground state irradiates a phototsensitive material. he stopping potential is measured to be 3.57 V. The threshold frequency of the materials is:

Options

(a) 4 x 10¹⁵ Hz
(b) 5 x 10¹⁵ Hz
(c) 1.6 x 10¹⁵ Hz
(d) 2.5 x 10¹⁵ Hz

Correct Answer:

1.6 x 10¹⁵ Hz

Explanation:

n → 2 – 1 E = 10.2 eV kE = E – ?
Q = 10.20 – 3.57 h u₀ = 6.63 eV
u₀ = 6.63 x 1.6 x 10⁻¹⁹ / 6.67 x 10⁻³⁴
= 1.6 x 10¹⁵ Hz

Related Questions:

  1. 24 cells of emf 1.5 V each having internal resistance of 1 ohm are connected
  2. Two parallel beams of positron moving in the same direction will
  3. A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60°with the horizontal
  4. Work done by an external agent in separating the parallel plate capacitor is
  5. The drift velocity of free electrons in a conductor is v, when a current

Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*