| ⇦ |
| ⇨ |
In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is
Options
(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA
Correct Answer:
20 mA
Explanation:
Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA
Related Questions: - In a vaccum triode the function of grid voltage is
- In nuclear fusion, two nuclei come together to form a large nucleus.
- A ballon rises from rest with a constant acceleration g/8. A stone is released
- A lens having focal length f and aperture of diameter d forms an image of intensity I
- In the given (V – T) diagram, what is the relation between pressure P₁ and P₂?
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In a vaccum triode the function of grid voltage is
- In nuclear fusion, two nuclei come together to form a large nucleus.
- A ballon rises from rest with a constant acceleration g/8. A stone is released
- A lens having focal length f and aperture of diameter d forms an image of intensity I
- In the given (V – T) diagram, what is the relation between pressure P₁ and P₂?
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

10^-6 is wrong it will be 10*10^-6=10^-5 so correct answer 200mA
V(rms) = 200 √2 / √2 = 200 V
I(rms) = V(rms) / Xc = (200/1) / (100 x 10⁻⁶)
= 2 x 10⁻² = 20 mA