| ⇦ |
| ⇨ |
In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is
Options
(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA
Correct Answer:
20 mA
Explanation:
Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA
Related Questions: - For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series
- A projectile is fired at an angle of 45° with the horizontal
- The half-life of radioactive element is 600 yr. The fraction of sample
- Velocities of sound measured in hydrogen and oxygen gas at a given temperature
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- For a parallel beam of monochromatic light of wavelength λ diffraction is produced
- Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series
- A projectile is fired at an angle of 45° with the horizontal
- The half-life of radioactive element is 600 yr. The fraction of sample
- Velocities of sound measured in hydrogen and oxygen gas at a given temperature
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

10^-6 is wrong it will be 10*10^-6=10^-5 so correct answer 200mA
V(rms) = 200 √2 / √2 = 200 V
I(rms) = V(rms) / Xc = (200/1) / (100 x 10⁻⁶)
= 2 x 10⁻² = 20 mA