| ⇦ |
| ⇨ |
In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is
Options
(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA
Correct Answer:
20 mA
Explanation:
Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA
Related Questions: - A string is stretched between fixed points seperated by 75 cm. It is observed
- Electrons used in an electron microscope are accelerated by a voltage of 25 kV
- A cord is wound round the circumference of wheel of radius
- Sound waves travel at 350m/s through a warm air and at 3500 m/s through brass
- In the Young’s modulus experiment, if length of wire and radius both are doubled,
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A string is stretched between fixed points seperated by 75 cm. It is observed
- Electrons used in an electron microscope are accelerated by a voltage of 25 kV
- A cord is wound round the circumference of wheel of radius
- Sound waves travel at 350m/s through a warm air and at 3500 m/s through brass
- In the Young’s modulus experiment, if length of wire and radius both are doubled,
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

10^-6 is wrong it will be 10*10^-6=10^-5 so correct answer 200mA
V(rms) = 200 √2 / √2 = 200 V
I(rms) = V(rms) / Xc = (200/1) / (100 x 10⁻⁶)
= 2 x 10⁻² = 20 mA