If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s

If The Terminal Speed Of A Sphere Of Gold Density195 Physics Question

If the terminal speed of a sphere of gold (density=19.5 kg/m³) is 0.2 m/s in a viscous liquid (density=1.5 kg/m³) find the terminal speed of a sphere of silver (density 10.5 kg/m³) of the same size in the liquid

Options

(a) 0.2 m/s
(b) 0.4 m/s
(c) 0.133 m/s
(d) 0.1 m/s

Correct Answer:

0.1 m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. X-ray beam can be deflected by
  2. If A=3i+4j and B=7i+24j the vector having the same magnitude as B and parallel to A is
  3. A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
  4. A body under the action of a force F⃗ = 6i⃗–8j⃗+10k⃗, acquires an accelerationof 1 m/s². The mass of this body must be
  5. The displacement of a particle along the x-axis is given by x = a sin² ?t

Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*