For the normal eye, the cornea of eye provides a converging power of 40D

For The Normal Eye The Cornea Of Eye Provides A Physics Question

For the normal eye, the cornea of eye provides a converging power of 40D and the least converging power of the eye lens behind the cornea is 20D. Using this information, the distance between the retina and the eye lens of the eye can be estimated to be:

Options

(a) 2.5 cm
(b) 1.67 cm
(c) 1.5 cm
(d) 5 cm

Correct Answer:

2.5 cm

Explanation:

1/f = 1/v – 1/u
= 1/ 1 / 40 = 1/u
u = 1/40 m = 2.5 m

Related Questions:

  1. In a n-type semiconductor, which of the following statement is true?
  2. A coil has an area of 0.05 m² and it has 800 turns. It is placed perpendicularly
  3. The order of the electric field near the earth’s surface is
  4. In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R=100 Ω
  5. Two cars A and B moving with same speed of 45 km/hr along same direction.

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*