| ⇦ |
| ⇨ |
If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be
Options
(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times
Correct Answer:
four times
Explanation:
T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .
Related Questions: - In a franhofer diffraction experiment at a single slit using a light of wavelength
- A thin rod of length L and mass M is held vertically with one end on the floor
- A copper disc of radius 0.1 m is rotated about its centre, with 10 revolutions
- When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm
- Length of a conductor is 50 cm radius of cross section 0.1 cm and resistivity
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory
(34)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In a franhofer diffraction experiment at a single slit using a light of wavelength
- A thin rod of length L and mass M is held vertically with one end on the floor
- A copper disc of radius 0.1 m is rotated about its centre, with 10 revolutions
- When an object is placed 40cm from a diverging lens, its virtual image is formed 20 cm
- Length of a conductor is 50 cm radius of cross section 0.1 cm and resistivity
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory (34)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply