| ⇦ |
| ⇨ |
A body of mass 3 kg acted upon by a constant force is displaced by S meter, given by relation S=1/3t², where t is in second. Work done by the force in2 seconds
Options
(a) 8/3 J
(b) 19/5 J
(c) 5/19 J
(d) 3/8 J
Correct Answer:
8/3 J
Explanation:
S = (1/3) t²; v = dS / dt = (2/3) t
a = d²S / dt² = 2/3
F = ma = 3 × (2/3) = 2N
Work = 2 × (1/3) t²
At t = 2 seconds
.·. Work = 2 × (1/3) × 2 × 2 = (8/3) J
Related Questions: - An electron moving in a circular orbit of radius r makes n rotations per second.
- A milli ammeter of range 10 mA has a coil of resistance 1 ohm
- A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
- A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio
- In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An electron moving in a circular orbit of radius r makes n rotations per second.
- A milli ammeter of range 10 mA has a coil of resistance 1 ohm
- A motor-cyclist drives a motor cycle in a vertical circle. His minimum velocity
- A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio
- In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply