| ⇦ |
| ⇨ |
If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be
Options
(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times
Correct Answer:
four times
Explanation:
T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .
Related Questions: - To demonstrate the phenomenon of interference, we require two sources which emit
- The first line in Lyman series has wavelength λ. The wavelength
- The conducting loop in the form of a circle is placed in a uniform magneitc field
- A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 µm
- A boy is trying to start a fire by focusing sunlight on a piece of paper using
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory
(34)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- To demonstrate the phenomenon of interference, we require two sources which emit
- The first line in Lyman series has wavelength λ. The wavelength
- The conducting loop in the form of a circle is placed in a uniform magneitc field
- A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 µm
- A boy is trying to start a fire by focusing sunlight on a piece of paper using
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory (34)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply