| ⇦ |
| ⇨ |
If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be
Options
(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times
Correct Answer:
four times
Explanation:
T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .
Related Questions: - Which of the following does not increase regularly?
- A black body is heated from 27° C to 127° C. The ratio of their energies of radiations
- Dimensional formula for electrical resistance R is given by
- An objective moves ,starting from rest through a resistive medium
- The threshold frequency for a metallic surface corresponds to an energy of 6.2 eV,
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory
(34)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which of the following does not increase regularly?
- A black body is heated from 27° C to 127° C. The ratio of their energies of radiations
- Dimensional formula for electrical resistance R is given by
- An objective moves ,starting from rest through a resistive medium
- The threshold frequency for a metallic surface corresponds to an energy of 6.2 eV,
Topics: Behavior of Perfect Gas and Kinetic Theory (34)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply