| ⇦ |
| ⇨ |
If a charge in current of 0.01 A in one coil produces a change in magnetic flux of 1.2 x 10⁻² Wb in the outer coil, then the mutual inductance of the coils in henry is
Options
(a) 0
(b) 1.2
(c) 3
(d) 1.5
Correct Answer:
1.2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - For a cubic crystal structure which one of the following relations
- The wavelength of the short radio waves, microwaves, ultraviolet waves are λ₁,λ₂ and λ₃
- The electric field in a certain region is given by E=5i ̂-3ĵ kV/m. The potential
- If threshold wevelength for sodium is 6800 Å, the work function will be
- Two capacitors having capacitances C₁ and C₂ are charged with 120V and 200V batteries
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- For a cubic crystal structure which one of the following relations
- The wavelength of the short radio waves, microwaves, ultraviolet waves are λ₁,λ₂ and λ₃
- The electric field in a certain region is given by E=5i ̂-3ĵ kV/m. The potential
- If threshold wevelength for sodium is 6800 Å, the work function will be
- Two capacitors having capacitances C₁ and C₂ are charged with 120V and 200V batteries
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Magenetic flux=LXdI/dt
flux=2 x 10^(-2)
current flown in 1 sec is 0.001 amppere
ie,dI/dt = 0.01A
=>2 x 10^(-2) = L x 0.001
=>L = 2 x 10^(-2)/0.001
=>L = 2H