| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - Certain quantity of water cools from 70⁰ C to 60⁰C in the first 5 minutes and to 54⁰C
- If v is the speed of sound in air, then the shortest length of the closed pipe
- If a small amount of antimony is added to germanium crystal
- A rod lies along the X-axis with one end at the origin and the other at x→∞. It carries
- A source of unknown frequency gives 4 beats/s, when sounded with a source harmonic
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Certain quantity of water cools from 70⁰ C to 60⁰C in the first 5 minutes and to 54⁰C
- If v is the speed of sound in air, then the shortest length of the closed pipe
- If a small amount of antimony is added to germanium crystal
- A rod lies along the X-axis with one end at the origin and the other at x→∞. It carries
- A source of unknown frequency gives 4 beats/s, when sounded with a source harmonic
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply