| ⇦ |
| ⇨ |
Diameter of the objective of a telescope is 200 cm. What is the resolving power of a telescope? Take wavelength of light=5000Å.
Options
(a) 6.56×10⁶
(b) 3.28×10⁵
(c) 1×10⁶
(d) 3.28×10⁶
Correct Answer:
3.28×10⁶
Explanation:
Given, wavelength of light, λ = 5000Å = 5000 × 10⁻¹⁰ = 5 × 10⁻⁷ m
Diameter of telescope, D = 200 cm = 2 m
Resolving power of a telescope = 1 / dθ = D / 1.22λ
where, dθ = limit of resolution, λ = wavelength of light used and D = diameter of aperture of objective
So, Resolving power = 2 / (1.22 × 5 × 10⁻⁷)
= 2 × 10⁷ / 6.1
= 3.278 × 10⁶
= 3.28 × 10⁶
Related Questions: - If a given volume of water in a 220V heater is boiled in 5 min, then same volume
- On heating a ferromagnetic substance above curie temperature
- Two cars A and B moving with same speed of 45 km/hr along same direction.
- A light of wavelength 5000Å falls on a sensitive plate with photoelectric work
- Energy of photon whose frequency is 10¹² MHz will be
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If a given volume of water in a 220V heater is boiled in 5 min, then same volume
- On heating a ferromagnetic substance above curie temperature
- Two cars A and B moving with same speed of 45 km/hr along same direction.
- A light of wavelength 5000Å falls on a sensitive plate with photoelectric work
- Energy of photon whose frequency is 10¹² MHz will be
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply