| ⇦ |
| ⇨ |
An organic compound containing C, H, N gave the following analysis: C=40%; H=13.33%; N=46.67%. Its empirical formula would be
Options
(a) C₂H₇N₂
(b) CH₅N
(c) CH₄N
(d) C₂H₇N
Correct Answer:
CH₄N
Explanation:
At wt of C = 12
Rel Number for C = 40/12 = 3.66
Ratio for C = 3.66/3.33 = 1.09
At wt of H = 1
Rel Number for H = 13.33/1 = 13.33
Ratio for H = 13.33/3.33 = 4
At wt of N = 14
Rel Number for N = 46.67/14 = 3.33
Ratio for N = 3.33/3.33 = 1
Hence empirical formula is CH₄N
Related Questions: - In the periodic table, the element with atomic number 16 will be placed
- The coordination number and oxidation state number of Cr in K₃ Cr (C₂O₄)₃
- Among these intensive property is
- Of the following complex ions one exhibits isomerism.That one is
- The banana bond in diborane is constituted by
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In the periodic table, the element with atomic number 16 will be placed
- The coordination number and oxidation state number of Cr in K₃ Cr (C₂O₄)₃
- Among these intensive property is
- Of the following complex ions one exhibits isomerism.That one is
- The banana bond in diborane is constituted by
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply