| ⇦ |
| ⇨ |
An organic compound containing C, H and O gave the following analysis:
C=40%; H=6.66%; Its empirical formula would be
Options
(a) C₃H₆O
(b) CHO
(c) CH₂O
(d) CH₄O
Correct Answer:
CH₂O
Explanation:
At wt of C = 12
Rel Number for C = 40/12 = 3.22
Ratio for C = 3.66/3.33 = 1
At wt of H = 1
Rel Number for H = 6.66/1 = 6.66
Ratio for H = 6.66/3.33 = 2
At wt of O = 16
% of O = 100 – (40+6.66) = 53.34%
Rel Number for O = 53.34/16 = 3.33
Ratio for O = 3.33/3.33 = 1
Hence empirical formula is CH₂O
Related Questions: - For a spontaneous process, entropy always
- SN2 mechanism proceeds through intervention of
- Among the following compounds the one that is most reactive towards electrophilic
- Water has high boiling point because
- A mixture of two moles of carbon monoxide and one mole of oxygen
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- For a spontaneous process, entropy always
- SN2 mechanism proceeds through intervention of
- Among the following compounds the one that is most reactive towards electrophilic
- Water has high boiling point because
- A mixture of two moles of carbon monoxide and one mole of oxygen
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply