⇦ | ![]() | ⇨ |
An electron revolves in a circle at the rate of 10¹⁹ rounds per second. The equivalent current is (e=1.6×10⁻¹⁹C)
Options
(a) 1.0A
(b) 0.2A
(c) 0.1A
(d) 2.0A
Correct Answer:
0.2A
Explanation:
Current I = qf
Given, q = 16 × 10⁻¹⁹ C and f = 10¹⁹
Therefore, I = 1.6 A
Related Questions:
- In a n-type semiconductor, which of the following statement is true?
- How much work is required to carry a 6 μC charge from the negative terminal
- A car moves from X to Y with a uniform speed v(u) and returns to Y with a uniform speed
- Match the following columns about collision
- Zenor diode is used for
Topics: Current Electricity
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply