| ⇦ |
| ⇨ |
An electric dipole of length 1 cm is placed with the axis making an angle of 30⁰ to an electric field of strength 10⁴ NC⁻¹. If it experiences a torque of Nm, the potential energy of the dipole is
Options
(a) 2.45 J
(b) 0.0245 J
(c) 245.0 J
(d) 24.5 J
Correct Answer:
24.5 J
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
- Maximum velocity of the photoelectrons emitted by a metal surface is 1.2×10⁶ ms⁻¹.
- The most stable particle in Baryon group is
- For a particle in a non-uniform accelerated circular motion correct statement is
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
- Maximum velocity of the photoelectrons emitted by a metal surface is 1.2×10⁶ ms⁻¹.
- The most stable particle in Baryon group is
- For a particle in a non-uniform accelerated circular motion correct statement is
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Torque=PE sin¢
10√2= P×10^4 sin 30°
P=2√2×10^-3
U=PE cos 30°
U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
=24.5 J
Torque=PE sin¢
10√2= P×10^4 sin 30°
P=2√2×10^-3
U=PE cos 30°
U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
=24.5 J
Torque=PE sin¢
10√2= P×10^4 sin 30°
P=2√2×10^-3
U=PE cos 30°
U=2√2×10^-3× 10^4 cos 30°
=24.5 J