A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed

A Wheel Has Angular Acceleration Of 30 Radsec And An Physics Question

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 2
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Given: Angular acceleration, α = 3 rad/sec², Initial angular velocity ωᵢ = 2 rad/sec, Time t = 2 sec

Using, θ = ωᵢt + (1/2) αt²

.·. θ = 2 x 2 + (1/2) x 3 x 4 = 4 + 6 = 10 radian

Related Questions:

  1. what should be the velocity of an electron so that its momentum becomes equal
  2. Identify the wrong statement
  3. There is a ring of radius r having linear charge densityλ and rotating with a uniform
  4. The period of oscillation of a mass M suspended from a spring of negligible mass is T
  5. The average power dissipated in a pure inductor is

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*