| ⇦ |
| ⇨ |
Three masses are placed on the x-axis : 300 g at origin, 500 g at x = 40 cm and 400 g at x = 70 cm. The distance of the centre of mass from the origin is:
Options
(a) 40 cm
(b) 45 cm
(c) 50 cm
(d) 30 cm
Correct Answer:
40 cm
Explanation:
Xcm = m₁x₁ + m₂x₂ + m₃x₃ / m₁ + m₂ + m₃
Xcm = 300 x (0) + 500 x (40) + 400 x 70 / 1200
Xcm = 500 x 40 + 400 x 70 / 1200
Xcm = 50 + 70 / 3 = 120 / 3 = 40 cm
Related Questions: - The refractive index of water, glass and diamond are 1.33, 1.50, 2.40 respectively
- Electrical force is acting between two charges kept in vacuum. A copper plate
- The de-Broglie wavelength of an electron is the same as that of a 50 KeV X-ray photon.
- Find out the angle of projection, if range is 4 times of maximum height
- A drum of radius R and mass M, rolls down without slipping along an inclined plane
Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body
(73)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The refractive index of water, glass and diamond are 1.33, 1.50, 2.40 respectively
- Electrical force is acting between two charges kept in vacuum. A copper plate
- The de-Broglie wavelength of an electron is the same as that of a 50 KeV X-ray photon.
- Find out the angle of projection, if range is 4 times of maximum height
- A drum of radius R and mass M, rolls down without slipping along an inclined plane
Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply