| ⇦ |
| ⇨ |
A spring when stretched by 2mm containing energy 4 J. If it is stretched by 10 mm, its potential energy becomes equal to
Options
(a) 4 J
(b) 54 J
(c) 415 J
(d) None of these
Correct Answer:
None of these
Explanation:
E₁ = 1/2 Kx₁², E₂ = 1/2 Kx₂²
E₂ / E₁ = x₂² / x₁² = (10/2)² =25
E₂ = 25 E₁
But E₁ = 4 J
E₂ = 100 J
This alternative is not given. Hence answer is ‘none’
Related Questions: - A bullet comes out of the barrel of gun of length 2m with a speed of 800 m/s
- The ratio of minimum wavelengths of Lyman and Balmer series will be
- If t₁ ̷ ₂ is the half-life of a substance, then t₃ ̷ ₄ is the time in which
- when a magnetic field is applied on a stationary electron, then it
- A projectile is fired from the surface of the earth with a velocity of 5 m s⁻¹ and angle
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A bullet comes out of the barrel of gun of length 2m with a speed of 800 m/s
- The ratio of minimum wavelengths of Lyman and Balmer series will be
- If t₁ ̷ ₂ is the half-life of a substance, then t₃ ̷ ₄ is the time in which
- when a magnetic field is applied on a stationary electron, then it
- A projectile is fired from the surface of the earth with a velocity of 5 m s⁻¹ and angle
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply