| ⇦ |
| ⇨ |
A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum speed of 31.4 cm/s. The frequency of its oscillation is
Options
(a) 4 Hz
(b) 3 Hz
(c) 2 Hz
(d) 1 Hz
Correct Answer:
1 Hz
Explanation:
a = 5 cm, vₘₐₓ = 31.4 cm/s
vₘₐₓ = ωa ⇒ 31.4 = 2πʋ × 5
⇒ 31.4 = 10 × 31.4 × ʋ
⇒ ʋ = 1 Hz
Related Questions: - A body travels 200 cm in the first two seconds and 220 cm in the next 4 secs
- Given the value of Rydberg constant is 10⁷ m⁻¹, the wave number of the last line
- Laser light is considered to be coherant because it consists of
- An oscillator circuit consists of an inductance of 0. mH and a capacitor of 20 μF.
- 1 Wb/m² equal to
Topics: Oscillations
(58)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body travels 200 cm in the first two seconds and 220 cm in the next 4 secs
- Given the value of Rydberg constant is 10⁷ m⁻¹, the wave number of the last line
- Laser light is considered to be coherant because it consists of
- An oscillator circuit consists of an inductance of 0. mH and a capacitor of 20 μF.
- 1 Wb/m² equal to
Topics: Oscillations (58)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply