A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum

A Particle Executing Simple Harmonic Motion Of Amplitude 5 Cm Physics Question

A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum speed of 31.4 cm/s. The frequency of its oscillation is

Options

(a) 4 Hz
(b) 3 Hz
(c) 2 Hz
(d) 1 Hz

Correct Answer:

1 Hz

Explanation:

a = 5 cm, vₘₐₓ = 31.4 cm/s

vₘₐₓ = ωa ⇒ 31.4 = 2πʋ × 5

⇒ 31.4 = 10 × 31.4 × ʋ

⇒ ʋ = 1 Hz

Related Questions:

  1. A flywheel rotating about a fixed axis has a kinetic energy of 360 J when
  2. Photons with energy 5eV are incident on a cathode C in a photoelectric cell.
  3. The period of oscillation of a mass M suspended from a spring of negligible mass is T
  4. Light of wavelength λ is incident on slit of width d. The resulting diffraction
  5. A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed

Topics: Oscillations (58)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*