| ⇦ |
| ⇨ |
A paramagnetic sample shows a net magnetisation of 0.8 Am⁻¹, when placed in an external magnetic field of strength 0.8 T at a temperature 5K. When the same sample is placed in an externel magnetic field of 0.4 T at a temperature of 20K. The magnetisation is
Options
(a) 0.8 Am⁻¹
(b) 0.8 Am²
(c) 0.1 Am⁻²
(d) 0.1 Am⁻¹
Correct Answer:
0.1 Am⁻¹
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm
- The original temperature of a black body is 727⁰C. The temperature at which this black
- The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes
- A ray of light passes from a medium A having refractive index 1.6 to the medium
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism
(167)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm
- The original temperature of a black body is 727⁰C. The temperature at which this black
- The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes
- A ray of light passes from a medium A having refractive index 1.6 to the medium
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply