A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.

A Meter Stick Of Mass 400 G Is Pivoted At Physics Question

A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°. The increase in its potential energy is

Options

(a) 2 J
(b) 3 J
(c) 0 J
(d) 1 J

Correct Answer:

1 J

Explanation:

Change in potential energy = mg/(1/2) (1-cosθ)
Given: mass = 400g = 0.4 kg and angle = 60°
Therefore, ∆U = 0.4 × 10 × (1/2) × (1-cos 60°) = 1 J.

Related Questions:

  1. A black body radiates 20 W at temperature 227⁰C. It temperature of the black body
  2. When a wire of uniform cross-section a, length l and resistance R
  3. When a light beam of frequency v is incident on a metal surface,
  4. When the energy of the incident radiation is increased by 20%,
  5. A battery having e.m.f. 4 volt and internal resistance 0.5 Ω is connected

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*