A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.

A Meter Stick Of Mass 400 G Is Pivoted At Physics Question

A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°. The increase in its potential energy is

Options

(a) 2 J
(b) 3 J
(c) 0 J
(d) 1 J

Correct Answer:

1 J

Explanation:

Change in potential energy = mg/(1/2) (1-cosθ)
Given: mass = 400g = 0.4 kg and angle = 60°
Therefore, ∆U = 0.4 × 10 × (1/2) × (1-cos 60°) = 1 J.

Related Questions:

  1. A ball is moving in a circular path of radius 5 m.If tangential acceleration
  2. If the unit of force and length are doubled, then unit of energy will be
  3. Consider a uniform square plate of side ɑ and mass m. The moment of inertia
  4. If Q, E and W denote respectively the heat added, change in internal energy
  5. If the earth shrink such that its mass does not change but radius decreases to one

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*