| ⇦ |
| ⇨ |
A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is
Options
(a) 1 litre
(b) 11.2 litre
(c) 22.4 litre
(d) unpredictable
Correct Answer:
1 litre
Explanation:
Given, vapour density = 11.2. Therefore Molecular weight = 2 x 11.2 = 22.4. Now, ·.· at NTP 22.4 g of gas occupies = 22.4 litres. .·. At NTP 1 g gas occupies = 22.4 / 22.4 = 1 litre.
Related Questions: - If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
- Dead burnt plaster is
- Water has high boiling point because
- The electrolytic reduction of nitrobenzene in strongly acidic medium produces
- The correct order of decreasing acidic nature of H₂O,ROH,CH≡CH and NH₃ is
Topics: States of Matter Gases and Liquids
(80)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
- Dead burnt plaster is
- Water has high boiling point because
- The electrolytic reduction of nitrobenzene in strongly acidic medium produces
- The correct order of decreasing acidic nature of H₂O,ROH,CH≡CH and NH₃ is
Topics: States of Matter Gases and Liquids (80)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply