| ⇦ |
| ⇨ |
A cricketer catches a ball of mass 150 g in 0.1 sec moving with speed 20 m/s. Then he experiences force of
Options
(a) 30 N
(b) 3 N
(c) 0.3 N
(d) 0.03 N
Correct Answer:
30 N
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - In a capillary tube water raises by 1.2 mm. The height of water that will rise
- A tuning fork frequency 512 Hz is vibrated with a sonometer wire and 6 beats per second
- If the velocity of sound in air is 350 m/s, thent he fundamental frequency
- A single slit Fraunhogger diffraction pattern is formed with white light.
- If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In a capillary tube water raises by 1.2 mm. The height of water that will rise
- A tuning fork frequency 512 Hz is vibrated with a sonometer wire and 6 beats per second
- If the velocity of sound in air is 350 m/s, thent he fundamental frequency
- A single slit Fraunhogger diffraction pattern is formed with white light.
- If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

m=150g=0.150kg , a=v/t=20/0.1=200 ms-2
F=ma
=0.150*200
=30N