| ⇦ |
| ⇨ |
A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99). The input impedence is 1kΩ and load is 10kΩ. The voltage gain will be
Options
(a) 9900
(b) 99
(c) 9.9
(d) 990
Correct Answer:
990
Explanation:
Voltage gain = β × Resistance gain
β = α/(1-α) = 0.99 / (1-0.99) = 99
Resistance gain = (10 × 10³) = 10
Voltage gain = 99 × 10 = 990
Related Questions: - In Young’s double slit experiment, the fringe width is 1×10⁻⁴ m, if the distance
- The e.m.f. of a battery is 2 V and its internal resistance is 0.5 Ω. The maximum
- A solenoid of length l metre has self inductance L henry. If number of turns
- An electric dipole placed in a non-uniform electric field experiences
- A uniform rope of length 12 m and mass 6 kg hangs vertically from a rigid support.
Topics: Electronic Devices
(124)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In Young’s double slit experiment, the fringe width is 1×10⁻⁴ m, if the distance
- The e.m.f. of a battery is 2 V and its internal resistance is 0.5 Ω. The maximum
- A solenoid of length l metre has self inductance L henry. If number of turns
- An electric dipole placed in a non-uniform electric field experiences
- A uniform rope of length 12 m and mass 6 kg hangs vertically from a rigid support.
Topics: Electronic Devices (124)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply