| ⇦ |
| ⇨ |
A capacitor is used to store 24 watt hour of energy at 1200 volt. What should be the capacitance of the capacitor?
Options
(a) 120 mF
(b) 120 μF
(c) 24 μF
(d) 24 μF
Correct Answer:
120 mF
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
- Two beams of light having intensities I and 4I interfere to produce a fringe pattern
- One way in which the operation of a n-p-n transistor differs from that of a p-n-p
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- A metal bar of length L and area of cross-section A is clamped between two rigid
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body of mass 2 kg travels according to the law x(t)=pt+qt²+rt³
- Two beams of light having intensities I and 4I interfere to produce a fringe pattern
- One way in which the operation of a n-p-n transistor differs from that of a p-n-p
- In nuclear fission, the percentage of mass converted into energy is about
- A metal bar of length L and area of cross-section A is clamped between two rigid
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

U= 24 watt hour= 24×60×60
V= 1200 volt
U= 1/2 CV^2
C = 2U/V×V
C = 2×24×60×60/1200×1200
C= 0.12 F
C= 120×10^-3 F
C= 120mF