| ⇦ |
| ⇨ |
A boy standing at the top of a tower of 20m height drops a stone. Assuming g = 10 ms⁻², the velocity with which it hits the ground is
Options
(a) 10 m/s
(b) 20 m/s
(c) 40 m/s
(d) 5 m/s
Correct Answer:
20 m/s
Explanation:
Here, u= 0 We have, v² = u² + 2gh
v = √(2gh) ⇒ √(2 x 10 x20)
= 20 m/s
Related Questions: - Two cities are 150 km apart. Electric power is sent from one city to another city
- Perfectly black body radiates the energy 18 J/s at 300K. Another ordinary body of e=0.8
- A uniform rope of length 12 m and mass 6 kg hangs vertically from a rigid support.
- If, an electron in hydrogen atom jumps from an orbit of level n=3 to an orbit
- In Young’s double silt experiment if the distance between the two slits
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Two cities are 150 km apart. Electric power is sent from one city to another city
- Perfectly black body radiates the energy 18 J/s at 300K. Another ordinary body of e=0.8
- A uniform rope of length 12 m and mass 6 kg hangs vertically from a rigid support.
- If, an electron in hydrogen atom jumps from an orbit of level n=3 to an orbit
- In Young’s double silt experiment if the distance between the two slits
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply