| ⇦ |
| ⇨ |
A spherical drop of mercury having a potential of 2.5 v is obtained as a result of merging 125 droplets. The potential of the constituent droplets would be
Options
(a) 1.0 V
(b) 0.5 V
(c) 0.2 v
(d) 0.1 V
Correct Answer:
0.1 V
Explanation:
V = n²/³.v = (125)²/³.v = 5².v
2.5 = 2.5 v or v = 0.1 V
Related Questions: - A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).
- A sample of HCl gas is placed in an electric field of 5 x 10⁴ N/C
- What is the energy of He⁺ electron in first orbit?
- An explosion breaks a rock into three parts in a horizontal plane
- A nucleus ᴢXᴬ emits an α- particle with velocity v. The recoil speed of the daughter
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).
- A sample of HCl gas is placed in an electric field of 5 x 10⁴ N/C
- What is the energy of He⁺ electron in first orbit?
- An explosion breaks a rock into three parts in a horizontal plane
- A nucleus ᴢXᴬ emits an α- particle with velocity v. The recoil speed of the daughter
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply