| ⇦ |
| ⇨ |
A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed of 10 m/s at an angle of 30⁰ with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at the height of 10 m from the ground(g=10 ms⁻²)?
Options
(a) 8.66 m
(b) 5.20 m
(c) 4.33 m
(d) 2.60 m
Correct Answer:
8.66 m
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
- An inductor coil is connected to a 12 V battery and drawing a current 24 A. This coil
- A liquid wets a solid completely. The meniscus of the liquid in a sufficiently long
- Mass and diameter of a ring is 2 kg and 1 m respectively. The moment of inertia
- The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A solid cylinder of mass M and radius R rolls without slipping down and inclined plane
- An inductor coil is connected to a 12 V battery and drawing a current 24 A. This coil
- A liquid wets a solid completely. The meniscus of the liquid in a sufficiently long
- Mass and diameter of a ring is 2 kg and 1 m respectively. The moment of inertia
- The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

R=u^2sin2@/g
R=10^2*sin(2*30°)/10
R=10*sin(60°)
R=10√3/2
R=5√3
R=8.66m