| ⇦ |
| ⇨ |
A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:
Options
(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60
Correct Answer:
112
Explanation:
According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s
Related Questions: - The maximum and minimum intensities of two sources is 4:1. The ratio of amplitude is
- The term liquid crystal refers to a state that is intermediate between
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- A heavy nucleus at rest breaks into two fragments which fly off with velocities
- A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it
Topics: Properties of Bulk Matter
(130)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The maximum and minimum intensities of two sources is 4:1. The ratio of amplitude is
- The term liquid crystal refers to a state that is intermediate between
- An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
- A heavy nucleus at rest breaks into two fragments which fly off with velocities
- A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it
Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply