| ⇦ |
| ⇨ |
40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant volume is
Options
(a) 100 cal
(b) 80 cal
(c) 180 cal
(d) 120 cal
Correct Answer:
180 cal
Explanation:
Heat absorbed at constant volume = nCvdT
Now argon is monoatomic Cv = (3/2) R
Number of moles = 4/0/40 = 1
.·. Q = 1 × (3/2) × 2 × (100-40) = 3 × 60 = 180 cal.
Related Questions: - Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
- A particle of mass m is projected with velocity v making an angle of 45° with
- 64 identical spheres of charge q and capacitance C each are combined to form a large
- Three particles A,B and C are thrown from the top of a tower with the same speed.
- What should be the velocity(v) of a sound source moving towards a stationary observer
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Two points are located at a distance of 10 m and 15 m from the source of oscillation
- A particle of mass m is projected with velocity v making an angle of 45° with
- 64 identical spheres of charge q and capacitance C each are combined to form a large
- Three particles A,B and C are thrown from the top of a tower with the same speed.
- What should be the velocity(v) of a sound source moving towards a stationary observer
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply