| ⇦ |
| ⇨ |
0.4 g of silver salt of a monobasic organic acid gave 0.26 g pure silver on ignition. The molecular weight of the acid is (atomic weight of silver = 108)
Options
(a) 59
(b) 72
(c) 90
(d) 104
Correct Answer:
59
Explanation:
Mass of silver salt = 0.4g.Mass of silver = 0.26 g. Eq.mass of silver salt/Eq.mass of silver = mass of silver salt/mass of silver. Eq.mass of silver salt = 0.4/0.26×108. E + 108 – 1 = 0.4/0.26×108. Therefore = 59.15.
Related Questions: - The correct set of four quantum numbers for the valence electron of rubidium atom
- Of the following complex ions one exhibits isomerism.That one is
- A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is
- Which of the following statement concerning lanthanides elements is fals
- During a redox titration involving a solution containing Fe²⁺ ions against MnO₄⁻
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry
(124)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The correct set of four quantum numbers for the valence electron of rubidium atom
- Of the following complex ions one exhibits isomerism.That one is
- A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is
- Which of the following statement concerning lanthanides elements is fals
- During a redox titration involving a solution containing Fe²⁺ ions against MnO₄⁻
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply