| ⇦ |
| ⇨ |
A hydrocarbon contains 20% hydrogen and 80% carbon.The empirical formula is
Options
(a) CH₄
(b) CH₃
(c) CH₂
(d) CH
Correct Answer:
CH₃
Explanation:
Atomic ratio of 20% Hydrogen = 20 / 1 = 20
Atomic ratio of 80% Carbon = 80 / 12 = 6.6
Simple ratio of 20% Hydrogen = 20 /6.6 = 3.03
Simple ratio of 80% Carbon = 6.6 / 6.6 = 1
so, the empirical formula is CH₃.
Related Questions: - Elements having same number of nucleons and different number of protons are
- When chloroform is exposed to light and air, it forms
- In which process,fused sodium hydroxide is eletrolysed for extraction of sodium
- Electromagnetic separation is used in the concentration of
- What is the approximate percentage of H₂O₂ in a sample labelled as 10 V?
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry
(124)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Elements having same number of nucleons and different number of protons are
- When chloroform is exposed to light and air, it forms
- In which process,fused sodium hydroxide is eletrolysed for extraction of sodium
- Electromagnetic separation is used in the concentration of
- What is the approximate percentage of H₂O₂ in a sample labelled as 10 V?
Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply