In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected

In An Ac Circuit An Alternating Voltage E 200 Physics Question

In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is

Options

(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA

Correct Answer:

20 mA

Explanation:

Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA

Related Questions:

  1. In P-N junction having depletion layer of thickness 10⁻⁶ m, the potential across
  2. At what angle should the two forces 2P and √2 P act,so that the resultant force is P√10?
  3. When the angle of incidence is 60° on the surface of a glass slab, it is found
  4. Match the following columns about collision
  5. If potential(in volts) in a region is expressed as V(x,y,z) = 6xy – y + 2yz,

Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

2 Comments on In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*