A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°.

A Meter Stick Of Mass 400 G Is Pivoted At Physics Question

A meter stick of mass 400 g is pivoted at one end and displaced through an angle 60°. The increase in its potential energy is

Options

(a) 2 J
(b) 3 J
(c) 0 J
(d) 1 J

Correct Answer:

1 J

Explanation:

Change in potential energy = mg/(1/2) (1-cosθ)
Given: mass = 400g = 0.4 kg and angle = 60°
Therefore, ∆U = 0.4 × 10 × (1/2) × (1-cos 60°) = 1 J.

Related Questions:

  1. A disc of moment of inertia (9.8/π²) kg m² is rotating at 600 rpm. If the frequency
  2. What is the amount of energy released by deuterium and tritium fusion?
  3. A stone is tied to a string of length l and whirled in a vertical circle with the other end
  4. A body is placed in an insulating container at temperature 227⁰C.
  5. The concentric spheres of radii R and r have positive charges q₁ and q₂ with equal

Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body (73)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*