| ⇦ |
| ⇨ |
A conveyor belt is moving at a constant speed of 2 m/s. A box is gently dropped on it. The coefficient of friction between them is µ = 0.5. The distance that the box will move relative to belt before coming to rest on it taking g = 10 ms⁻², is
Options
(a) 1.2 m
(b) 0.6 m
(c) zero
(d) 0.4 m
Correct Answer:
0.4 m
Explanation:
Frictional force oon the box f = µmg
Acceleration in the box a = µg = 5 ms⁻²
v² = u² + 2as
⇒ 0 = 2² + 2 x (5)s
⇒ s = – 2/5 w.r.t. belt
⇒ distance = 0.4 m
Related Questions: - An α-particle moves in a circular path of radius 0.83 cm in the presence of a magnetic
- Two coils have the mutual inductance of 0.05 H.
- A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum
- In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ
- A motorcycle moving with a velocity 72 kmh⁻¹ on a flat road takes a turn
Topics: Laws of Motion
(103)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An α-particle moves in a circular path of radius 0.83 cm in the presence of a magnetic
- Two coils have the mutual inductance of 0.05 H.
- A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum
- In a series resonant LCR circuit, the voltage across R is 100 volts and R =1kΩ
- A motorcycle moving with a velocity 72 kmh⁻¹ on a flat road takes a turn
Topics: Laws of Motion (103)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply