| ⇦ |
| ⇨ |
10 g of hydrogen and 64 g of oxygen were filled in a steel vessel and exploded. Amount of water produced in this reaction will be
Options
(a) 3 mol
(b) 4 mol
(c) 1 mol
(d) 2 mol
Correct Answer:
4 mol
Explanation:
H₂+ 0.5 O₂ → H₂O
10 g of hydrogen reacts with 64 g of oxygen
5 mol of hydrogen react with 2 mol of oxygen
In this reaction, oxygen is limiting reagent.
Hence amount of water produced depends on the amount of oxygen taken
0.5 mole of oxygen gives water = 1 mol
2 moles of oxygen gives water = 4 mol
Related Questions: - Correct relation between dissociation constant of a dibasic acid is
- 1,1,2,2-tetrabromoethane on treatment with Zn dust yields an
- Element having atomic no.of 56 belongs to which of the following block
- An orbital in which n = 4 and l = 2 is expressed by
- Bakelite is prepered by the reaction between
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Correct relation between dissociation constant of a dibasic acid is
- 1,1,2,2-tetrabromoethane on treatment with Zn dust yields an
- Element having atomic no.of 56 belongs to which of the following block
- An orbital in which n = 4 and l = 2 is expressed by
- Bakelite is prepered by the reaction between
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply