A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature

A Black Body At 227c Radiates Heat At The Rate Physics Question

A black body at 227⁰C radiates heat at the rate of 7cals/cm²s. At a temperature of 727⁰C, the rate of heat radiated in the same units will be:

Options

(a) 50
(b) 112
(c) 80
(d) 60

Correct Answer:

112

Explanation:

According to Stefan’s law, E ∞ σT⁴, T₁ = 500 K T₂ = 1000 K
E₂ / E₁ = (T₂ / T₁)⁴ = (1000 / 500)⁴ = 16
E₂ = 16 x 7 = 112 cal/ cm²s

Related Questions:

  1. If h is Planck’s constant, the momentum of a photon of wavelength 0.01 Å is
  2. The ratio of the dimensions of planck’s constant and that of the moment of inertia is
  3. As a result of interference of two coherent sources of light, energy is
  4. A particle of mass 100 g is thrown vertically upwards with a speed of 5 m/s. The work
  5. The moment of inertia of a rod about an axis through its centre and perpendicular

Topics: Properties of Bulk Matter (130)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*