| ⇦ |
| ⇨ |
When 0.1 mol MnO₄²⁻ is oxidised the quantity of electricity required to completely oxidise MnO₄²⁻ to MnO₄⁻ is
Options
(a) 96500 C
(b) 2 ˣ 96500 C
(c) 9650 C
(d) 96.50 C
Correct Answer:
9650 C
Explanation:
Mn⁺⁶ O₄²⁻→Mn⁺⁷O₄⁻ +e⁻
0.1 mole
Quantity of electricity required
= 0.1F = 0.1×96500 = 9650 C.
Related Questions: - Acetanilide can be prepared,from aniline with
- The name of complex ion, [Fe(CN)₆]³⁻ is
- IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹
- p-type silicon is formed by adding a minute amount of an element with
- The reagent with which both acetaldehyde and acetone react easily is
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Acetanilide can be prepared,from aniline with
- The name of complex ion, [Fe(CN)₆]³⁻ is
- IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹
- p-type silicon is formed by adding a minute amount of an element with
- The reagent with which both acetaldehyde and acetone react easily is
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

“Mn⁺⁶ O₄²⁻→Mn⁺⁷O₄⁻ +e⁻
0.1 mole
Quantity of electricity required
= 0.1F = 0.1×96500 = 9650 C”