| ⇦ |
| ⇨ |
When 0.1 mol MnO₄²⁻ is oxidised the quantity of electricity required to completely oxidise MnO₄²⁻ to MnO₄⁻ is
Options
(a) 96500 C
(b) 2 ˣ 96500 C
(c) 9650 C
(d) 96.50 C
Correct Answer:
9650 C
Explanation:
Mn⁺⁶ O₄²⁻→Mn⁺⁷O₄⁻ +e⁻
0.1 mole
Quantity of electricity required
= 0.1F = 0.1×96500 = 9650 C.
Related Questions: - In liquid-gas equilibrium,the pressure of vapours above the liquid is constant
- DDT is prepared by reacting chlorobenzen with
- The half-life of a reaction is inversely proportional to the square of the
- 5 mL of N HCl, 20 mL of N/2 H₂SO₄ and 30 mL of N/3 HNO₃ are mixed together
- The ratio of charge and mass would be greatest for
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In liquid-gas equilibrium,the pressure of vapours above the liquid is constant
- DDT is prepared by reacting chlorobenzen with
- The half-life of a reaction is inversely proportional to the square of the
- 5 mL of N HCl, 20 mL of N/2 H₂SO₄ and 30 mL of N/3 HNO₃ are mixed together
- The ratio of charge and mass would be greatest for
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

“Mn⁺⁶ O₄²⁻→Mn⁺⁷O₄⁻ +e⁻
0.1 mole
Quantity of electricity required
= 0.1F = 0.1×96500 = 9650 C”