Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second.

Two Closed Organ Pipes When Sounded Simultaneously Give 4 Beatssecond Physics Question

Two closed organ pipes when sounded simultaneously give 4 beats/second. If longer pipe has a length of 1m, then length of shorter pipe will be (v=300 m/s)

Options

(a) 185.5 cm
(b) 94.9 cm
(c) 90 cm
(d) 80 cm

Correct Answer:

94.9 cm

Explanation:

n₂ – n₁ = 4, For closed pipe, n = V/4l
(V/4l₂) – (V/4l₁) = 4 ⇒ (V/4l₂) – (V/4×1) = 4
(300/4l₂) – (300/4) = 4 ⇒ 75/l₂ = 4 + 75 ⇒ 75/l₂ = 79
⇒ l₂ = (75/79) met = (75×100)/79 = 94.9 cm.

Related Questions:

  1. Source S₁ is producing, 10¹⁵ photons per second of wavelength 5000Å
  2. Two tangent galvanometers A and B have coils of radii 8 cm and 16 cm respectively
  3. The minimum wavelength of X-rays produced in a Collidge tube operated
  4. A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5 cm has maximum
  5. A source of sound S emitting waves of frequency 100 Hz and an observer

Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*