| ⇦ |
| ⇨ |
A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio of frequencies of the horn noted by the observer, before and after passing of car is 11:9. if the speed of sound is v, the speed of the car is
Options
(a) v/10
(b) v/2
(c) v/5
(d) v
Correct Answer:
v/10
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
- The radius of the convex surface of a plano-convex lens is 20 cm and the refractive index
- Two 220V – 100W bulbs are connected first in series and then in parallel.
- A capacitor of capacitance 100μF is charged by connecting it to a battery of voltage
- In a tangent galvanometer, a current of 0.1 A produces a deflection of 30⁰.
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
- The radius of the convex surface of a plano-convex lens is 20 cm and the refractive index
- Two 220V – 100W bulbs are connected first in series and then in parallel.
- A capacitor of capacitance 100μF is charged by connecting it to a battery of voltage
- In a tangent galvanometer, a current of 0.1 A produces a deflection of 30⁰.
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply