A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0.

A Sample Of Radioactive Element Has A Mass Of 10 Physics Question

A sample of radioactive element has a mass of 10 gram at an instant t=0. The approximate mass of this element in the sample after two mean lives is

Options

(a) 2.50 gram
(b) 3.70 gram
(c) 6.30 gram
(d) 1.35 gram

Correct Answer:

1.35 gram

Explanation:

M = M₀ e-λt
Since, t = 2/λ, we get
M = 10 × e-λ × (2/λ) = 10 e⁻² = 1.35 gram

Related Questions:

  1. An automobile moves on a road with a speed of 54 km h⁻¹. The radius of its wheels
  2. Large transformers, when used for some time, become hot and are cooled by circulating
  3. If a steel wire of length l and magnetic moment M is bent into a semicircular arc,
  4. A particle performing uniform circular motion has angular momentum
  5. A particle of mass M is suited at the centre of a spherical shell of same mass and radius

Topics: Radioactivity (83)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*