| ⇦ |
| ⇨ |
Which of the following transitions will have highest emission wavelength?
Options
(a) n=2 to n=1
(b) n=1 to n=2
(c) n=2 to n=5
(d) n=5 to n=2
Correct Answer:
n=5 to n=2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - The de-Broglie wavelength of neutron in thermal equilibrium at temperature T is
- A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
- A particle is executing a simple harmonic motion. Its maximum acceleration
- A car moving with a speed of 50 kmh⁻¹ can be stopped by brakes after at least 6 m
- The wavelength of Kα line in copper is 1.5Å. The ionisation energy of K electron in copper is
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The de-Broglie wavelength of neutron in thermal equilibrium at temperature T is
- A ship A is moving westwards with a speed of 10 km/h .The time after
- A particle is executing a simple harmonic motion. Its maximum acceleration
- A car moving with a speed of 50 kmh⁻¹ can be stopped by brakes after at least 6 m
- The wavelength of Kα line in copper is 1.5Å. The ionisation energy of K electron in copper is
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply