| ⇦ |
| ⇨ |
When three identical bulbs of 60 W-200 V rating are connected in series to a 200 V supply, the power drawn by them will be
Options
(a) 60 W
(b) 180 W
(c) 10 W
(d) 20 W
Correct Answer:
20 W
Explanation:
In series, Resultant resistance = R₁ + R₂ + R₃ = R + R + R = 3R
Power = V² / R ⇒ 60 = V² / R ⇒ V² = 60 R
Power of combination = P
P = V² / Resistance of combination = 60 / 3 R = 20 W
Related Questions: - A lift is moving down with acceleration a.A man in the lift drops a ball
- A body moves with a uniform acceleration a and zero initial velocity
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
- An inductor 20 mH, a capacitor 50 μF and a resistor 40Ω are connected in series
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism
(167)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A lift is moving down with acceleration a.A man in the lift drops a ball
- A body moves with a uniform acceleration a and zero initial velocity
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
- An inductor 20 mH, a capacitor 50 μF and a resistor 40Ω are connected in series
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply