| ⇦ |
| ⇨ |
When the wavelength of sound changes from 1 m to 1.01 m, the number of beats heard are 4. The velocity of sound is
Options
(a) 400 m/s
(b) 300 m/s
(c) 404 m/s
(d) 100 m/s
Correct Answer:
404 m/s
Explanation:
v = ʋλ ⇒ Now, v = ʋ × 1
v = 1.01 × ʋ’ Also ʋ’ = (ʋ – 4)
So, ʋ × 1 = 1.01 × (ʋ – 4)
⇒ 1.01ʋ – ʋ = 1.01 × 4
0.01ʋ = 1.01 × 4
⇒ ʋ = 404 Hz
v = ʋλ
= 404 × 1 = 404 m/s
Related Questions: - The S.I. unit of electric flux is
- Two coaxial solenoids are made by winding thin insulated wire over a pipe
- Starting from the origin, a body oscillates simple harmonically with a period of 2s
- The half-life of radioactive element is 600 yr. The fraction of sample
- A spring has time period T. It is cut into n equal parts. The time period of each part
Topics: Waves
(80)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The S.I. unit of electric flux is
- Two coaxial solenoids are made by winding thin insulated wire over a pipe
- Starting from the origin, a body oscillates simple harmonically with a period of 2s
- The half-life of radioactive element is 600 yr. The fraction of sample
- A spring has time period T. It is cut into n equal parts. The time period of each part
Topics: Waves (80)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply